Ideo
Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 77
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 11:33, 21 Maj 2008 Temat postu: |
|
|
Cytat: | Aby zrobić pierwszy krok w kierunku najprostszego sposobu upowszechnienia rugby w szkole (na lekcjach wf, na SKS-ach, na… przerwach), na boiskach osiedlowych i w niemal każdym możliwym miejscu- przedstawiamy podstawowe informacje i reguły gry, pozwalające na zabawę w rugby!
Jak sama nazwa mówi, gra się z DOTKNIĘCIEM, które nie tylko zastępuje szarżę, czyli jedyny dozwolony sposób zatrzymywania przeciwnika, ale jednocześnie jest sygnałem dla zawodnika posiadającego piłkę, do PODANIA!
Cała istota tej najprostszej odmiany gry, sprowadza się do zachowania najważniejszych elementów rugby, przy uproszczonych przepisach i maksimum bezpieczeństwa:
1. Punkty zdobywa się poprzez przyłożenie za linią końcową wyznaczonego na nasze potrzeby boiska (pamiętać należy o dostatecznej wolnej przestrzeni oddzielającej linie boczne i końcowe od innych urządzeń i sprzętów zagrażających uczestnikom).
2. Dotknięcie, klepnięcie (bądź przytrzymanie) OBURĄCZ, na wysokości pasa, lub niżej (biodra, uda)- powoduje obowiązek oddania piłki „w tempo” (1- 2 kroki) lub po zatrzymaniu.
3. Nie wolno PRZEWRACAĆ przeciwnika! Cały czas pamiętamy, że gramy na parkiecie, sztucznej nawierzchni, twardym boisku szkolnym, a często na asfalcie.
4. Nie odbieramy piłki przeciwnikowi, nie blokujemy ani gracza stojącego, ani w ruchu, a chcącego wykonać podanie do partnera. Zajmujemy pozycję od strony „swojego” pola punktowego, formując linię obrony i doskonaląc ją.
5. Zbyt długie przytrzymywanie piłki, niezdecydowanie i wyczekiwanie z podaniem, powoduje jej stratę (nie ma płynności gry, zanika jej najważniejsza cecha), podobnie jak w wypadku „błędu do przodu” czy „podania do przodu”. Stratą piłki karane jest też „wyczekiwanie” na nią po stronie spalonej (off side). Także spowodowanie upadku rywala, karane jest NATYCHMIAST! Grę wznawiamy zawsze rzutem wolnym, przy czym, przy przewinieniu zamierzonym, odległość obrońców od punktu wznowienia, powinna być większa, uzależniona od rozmiarów pola gry (nie mniej jednak jak 2_ 3 metry).
Generalnie, nie było jeszcze w Polsce opracowania, które zwierałoby zwięzły opis „touch rugby”, wraz ze zintegrowanymi przepisami. Oczekując drogą mailową lub w formie komentarzy, na wszelkie sugestie i wątpliwości, będę starał się powyższą propozycję modyfikować i udoskonalać, zachowując jako priorytety prostotę gry i czytelność reguł. |
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Ideo dnia Śro 11:33, 21 Maj 2008, w całości zmieniany 1 raz
|
|